odstapienie-od-umowy-kredytu

Na czym polega odstąpienie od umowy kredytu?

Wzięcie kredytu to bardzo ważny krok w zakresie finansów osobistych. I chociaż wydaje się, że może on skutkować wieloma konsekwencjami, pozytywnymi i negatywnymi, to istnieje także możliwość zrezygnowania z już podpisanej umowy. Czym jest odstąpienie od umowy kredytu? Kto może z niego skorzystać?

Odstąpienie od umowy kredytu – co to jest?

Każdy czasem podejmuje decyzje pochopnie, w sposób nie do końca przemyślany. W dobie coraz to bardziej perswazyjnego marketingu zdarza się, że nawet analizując różne parametry kredytów i pożyczek online, człowiek skusi się na zawarcie umowy, której później będzie żałować. Czy umowa o kredyt obecnie musi być traktowana niczym cyrograf? Nic bardziej mylnego!

W świetle prawa nie ma znaczenia to, jaki byłby powód chęci zrezygnowania z podpisanej umowy. Obojętnie, czy już po fakcie kredytobiorca zapoznał się z informacjami, których wcześniej nie widział, czy po prostu zmienił swoje zdanie. W każdym wariancie istnieje świetna możliwość, jaką jest odstąpienie od umowy kredytu. Taka opcja dotyczy różnego rodzaju kredytów bankowych – celowych (np. hipotecznych), jak i niecelowych (konsumenckich, gotówkowych). Można również sporządzić oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytu lub pożyczki przyznanej przez pozabankową firmę pożyczkową.

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego

Warunki rezygnacji z umowy kredytowej są regulowane przez Ustawę o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nią każdy kredytodawca może zdecydować się na odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego. Dotyczy to także odstąpienia od umowy kredytu ratalnego. Aby jednak było to możliwe, muszą zostać spełnione przewidziane wymagania.
Po pierwsze, przedstawiana możliwość obowiązuje w przypadku zadłużeń, które nie przekraczają kwoty 255 550 złotych. Suma ta dotyczy wyłącznie części kapitałowej, nie odsetkowej. Jeżeli więc wartość zadłużenia wynosi np. 450 000 złotych, jednak suma faktycznie pożyczonych od banku pieniędzy wynosi 255 550 złotych, to wciąż kredytodawca spełnia ten warunek.

Po drugie, prawo do rezygnacji z kredytu konsumenckiego jest dostępne tylko dla osób, które podejmują taką decyzję w terminie nieprzekraczającym 14 dni od podpisania umowy. Szczegóły dotyczące samej procedury wyjaśniamy poniżej – w sekcji „Oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytu”.

Odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego

Możliwość wycofania się z kredytu przewidziana jest także dla osób, które wzięły kredyt hipoteczny. Cel takiego kredytu jest obojętny, nie jest on brany pod uwagę. Wobec tego może to być pożyczka udzielona na budowę domu, zakup działki, kupno mieszkania lub jeszcze inną nieruchomość.
Na czym polega odstąpienie od umowy kredytu hipotecznego? W tym wypadku sprawa regulowana jest przez art. 42 Ustawy o kredycie hipotecznym. W przeciągu 14 dni kredytodawca, który chce zrezygnować z wziętego kredytu hipotecznego, musi wypełnić specjalny formularz. Oczywiście podobnie, jak przy kredycie konsumenckim, rezygnacja wymaga natychmiastowego zwrotu wszystkich pożyczonych środków.

Uwaga: do 2017 roku nie istniała możliwość odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego w takiej formie. Zgodnie z nową Ustawą o kredycie hipotecznym z 22 lipca 2017 roku jest to możliwe na zasadach właściwych dla kredytów konsumenckich. Jednocześnie jednak nowe zasady nie działają „wstecz”. Osoby, które wzięły kredyt na początku lipca 2017 roku siłą rzeczy nie mogły wnioskować o rezygnację z niego na takich zasadach.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytu – dlaczego jest tak istotne? Co powinno zawierać?

Procedura ubiegania się o odstąpienie od umowy kredytu może być zrealizowane wyłącznie drogą formalną. Aby cały proces się powiódł, należy napisać oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytu. Może ono być spisane na komputerze lub ręcznie. Dokument musi zawierać informacje o przedmiocie rezygnacji, czyli umowie, podając jej numer identyfikacyjny, a także dane własne, potwierdzające tożsamość. W internecie w łatwy sposób można znaleźć wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy kredytu.

Po wypełnieniu całego formularza należy go podpisać i jak najprędzej dostarczyć do kredytodawcy. W tym celu rekomenduje się wysłanie oświadczenie pocztą. Powinno ono być wysłane listem priorytetowym poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu kredytobiorca otrzyma dowód, że formularz został doręczony. Wspomniany termin, wynoszący 14 dni, musi zostać przestrzeżony. Ważne jednak, że liczy się nie data doręczenia, ale data nadania przesyłki poleconej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *