pozyczka-w-rodzinie

Pożyczka w rodzinie. Kiedy trzeba zapłacić podatek?

Każdy czasami potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki. Z rozwiązaniem przychodzą kredyty bankowe i oferty szybkich pożyczek online. Jeszcze innym sposobem jest pożyczka w rodzinie. Decydując się na nią, warto spisać umowę pożyczki. Nie tylko zabezpieczy przed ewentualnymi konfliktami rodzinnymi, ale przede wszystkim zalegalizuje całe zobowiązanie zgodnie z wykładnią prawa skarbowego.

Czym jest pożyczka w rodzinie?

W najprostszym ujęciu pożyczka rodzinna to rodzaj transakcji cywilnej, której przedmiotem jest określona kwota pieniędzy. Jest to rodzaj pożyczki prywatnej, która zachodzi pomiędzy członkami rodziny. Zdecydowanie polecaną formą jest sporządzenie umowy pożyczki, która musi zawierać dane o dwóch stronach – pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Pożyczka od rodziny może być świetnym sposobem na bieżące podreperowanie budżetu domowego.

Pożyczka rodzinna to rozwiązanie atrakcyjne głównie z powodu braku oprocentowania. Warto jednak zaznaczyć, że taka możliwość również istnieje. Członek rodziny, jak każda osoba, ma prawo udzielić drugiej stronie pożyczki oprocentowanej. W każdym wypadku jednak opcja ta charakteryzować się będzie pewnego rodzaju uproszczeniem. Nie trzeba także czekać na weryfikację wniosku kredytowego lub wniosku o przyznanie pożyczki pozabankowej. Zazwyczaj też bliska osoba raczej nie będzie dokonywała sprawdzenia zdolności kredytowej!

Pożyczka od rodziny a podatek. Kto może udzielać pożyczki w rodzinie tak, aby legalnie nie płacić podatku?

Zgodnie z prawem pożyczki prywatne podlegają w Polsce opodatkowaniu. W Urzędzie Skarbowym należy odprowadzić podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 2% od wartości pożyczonej kwoty pieniędzy. W przeciwieństwie do sytuacji, w której obydwie strony pożyczki nie są ze sobą ani blisko związane, ani spokrewnione, w przypadku pożyczki prywatnej istnieją pewne wyjątki.
Podatku od pożyczki prywatnej nie zapłaci się w sytuacji, gdy osoba udzielająca wsparcia finansowego jest członkiem rodziny lub jest spokrewniona z pożyczkobiorcą. Mowa tutaj o tzw. I grupie podatkowej. W jej skład wchodzą następujące osoby:

  • małżonkowie,
  • zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki),
  • wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie),
  • rodzeństwo,
  • pasierbowie, zięciowie, synowe, teściowie,
  • ojczymowie, macochy.

Uwaga! Aby legalnie nie płacić podatku od pożyczki rodzinnej należy spełnić jeszcze dwa dodatkowe warunki. Po pierwsze, kwota pożyczki nie może przekraczać wysokości 9637 złotych. Po drugie – jeżeli pożyczka ma nie podlegać opodatkowaniu, to nie może być udzielona od tego samego członka rodziny, który w przeciągu ostatnich 60 miesięcy również był pożyczkodawcą dla tego samego pożyczkobiorcy.

Zwrot pożyczki od rodziny – co trzeba wiedzieć?

Oddanie zobowiązania powinno nastąpić w przewidywanym przez ustalenia, potwierdzonym w umowie, terminie. Jeżeli jednak niestety zwrot pożyczki od rodziny będzie problematyczny, można zdecydować się na drogę sądową. Scenariusz ten najczęściej kończy się uzyskaniem orzeczenia sądowego. Jeśli orzeczenie ma tytuł wykonawczy, możliwe staje się rozpoczęcie procedury egzekucyjnej. Ściągnięciem długu zajmie się wówczas komornik sądowy. Istnieje także inne rozwiązanie – sprzedaż długu firmie windykacyjnej lub zawarcie ugody z pożyczkodawcą, która będzie określała nowy termin spłaty i nowe warunki.

Rodzinna pożyczka – Urząd Skarbowy i formalności. Co powinna zawierać umowy pożyczki?

Bez względu na kwotę pożyczki, poleca się spisanie umowy. Umowa pożyczki rodzinnej powinna być potwierdzona notarialnie, aby miała wartość prawną. Roszczenia spłaty i kwota pożyczonych pieniędzy powinny być przedstawione w sposób jak najbardziej klarowny i precyzyjny. Na umowie pożyczki powinny znaleźć się informacje, które uwzględniają:

  • dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy,
  • stopień pokrewieństwa między stronami pożyczki,
  • data zawarcia umowy i miejsce,
  • przedmiot pożyczki – kwota pieniężna,
  • numery rachunków bankowych obydwu stron,
  • termin zwrotu przedmiotu pożyczki,
  • wysokość oprocentowania pożyczki (opcjonalnie, jednak jeśli pożyczka ma być „darmowa”, również warto to zaznaczyć w umowie),
  • podpisy obydwu stron umowy razem z obowiązującą datą.

Czy warto zdecydować się na pożyczkę w rodzinie, czy lepiej szukać innego rozwiązania?

Pożyczka od rodziny jest opcją polecaną dla osób, które pragną oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze (w przypadku braku oprocentowania). Z perspektywy pożyczkodawcy rozwiązanie to będzie korzystne w sytuacji, gdy ma się pewność, że drugi członek rodziny podchodzi poważnie do zobowiązania i faktycznie pragnie je później uregulować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *